בריחת שתן

על התופעה והיבטיה השונים

אחת התופעות הנפוצות בקרב נשים בגיל המעבר הינה בריחת שתן. נשים רבות סובלות מתופעה זו מסיבות שונות, תופעה המביאה בעקבותיה, פעמים רבות, חוסר נוחות ומצריכה טיפול מיידי ומתאים. אולם, ישנם לא מעט גברים הסובלים מבריחת שתן גם כן. הסיבות לבריחת שתן נשים או בריחת שתן גברים רבות ומגוונות ורובן ניתנות לריפוי מלא. ובכל זאת, תופעת בריחת שתן נשים או בריחת שתן גברים מביאה בעקבותיה התמודדות, שעשויה, פעמים רבות, להיות לא פשוטה, מביכה ובלתי נוחה. על תופעת בריחת שתן גברים ועל תופעת בריחת שתן נשים, בכתבה הבאה.

בריחת שתן נשים – מדוע זה קורה ואיך להתמודד עם זה

תופעת בריחת שתן נשים הינה בין התופעות השכיחות ביותר בקרב נשים בגיל המעבר. תופעה זו שכיחה בעיקר אצל נשים מבוגרות. כשליש מהנשים מעל גיל 60 סבלו ממנה, או תסבולנה ממנה. תופעת בריחת שתן נשים מופיעה בדרגות ועוצמות שונות. נשים רבות בוחרות שלא להיעזר בגורם מטפל לאור המבוכה הרבה ותחושת חוסר הנוחות, שמביאה איתה תופעה זו, ולכן, נאלצות להתמודד עם אורח חיים לא נוח ורצוף בקשיים. תופעת בריחת שתן נשים יכולה להתקיים גם אצל נשים צעירות יותר, והסיבות לה, בגילאים אלה, נעוצות בגורמים שונים, כמו, רפיונם של שרירי האגן כתוצאה מהריונות ולידה בגילאים צעירים, זיהום בדרכי השתן, מחלות נוירולוגיות שונות ועוד, בעוד שבגיל המעבר ישנו גורם נוסף לבעיה זו והוא ירידה משמעותית ברמת האסטרוגן בגוף האישה. תופעת בריחת שתן נשים באה לידי ביטוי בעת מאמץ, כמו פעילות גופנית, שיעול או עיטוש. במקרים כאלה הסיבות לה נעוצות בדרך כלל בבעיה בכיס השתן ובשופכה. תופעת בריחת שתן נשים באה לידי ביטוי גם בתכיפות גבוהה במיוחד למתן שתן וחוסר יכולת להתאפק. הסיבות לביטויים אלה קשורות בפעילות היתר של כיס השתן. הטיפולים הרפואיים השונים והפתרונות המוצעים לתופעת בריחת שתן נשים הינם רבים ומגוונים, ולא פחות מכך – יעילים: החל מפתרונות כמו שימוש בתרופות שונות ועד פיזיותרפיה. טיפולים אלה ניתנים בהתאם לאופן ביטויה של הבעיה ולסיבותיה. פעמים רבות מצריכה התופעה, לאור ביטויה הקל במיוחד, טיפול פשוט, קל ונוח, כמו שימוש במוצרי ספיגה שונים. מוצרים איכותיים, בעלי עוצמות ספיגה שונות, המגיעים בגדלים שונים ונחשבים בין הפתרונות היעילים ביותר.

בריחת שתן גברים – הסיבות לתופעה ודרכי הטיפול

בריחת שתן גברים אמנם שכיחה פחות, אולם מביאה בעקבותיה, ממש כמו אצל הנשים, חוסר נוחות בלתי רגיל ומבוכה רבה. הסיבות לתופעת בריחת שתן גברים שונות מאלו אצל הנשים, לאור המבנה האנטומי השונה של הגברים. הסיבה המרכזית לתופעת בריחת שתן גברים נעוצה בדרך כלל בבעיות בבלוטת הערמונית. לעיתים ישנן סיבות אחרות, כמו, זיהום בדרכי השתן, חולשת שרירי שלפוחית השתן או שרירי סוגרי השופכה וכן חוסר יכולתה של שלפוחית השתן להתרוקן באופן מלא. סיבותיה השונות של תופעת בריחת שתן גברים מצריכות טיפולים שונים כדי להתאימם באופן המדויק והנכון ביותר למטופל: טיפולים כמו תרגול גופני פשוט, העוזר לחיזוק שרירי שלפוחית השתן ושרירי ריצפת האגן, טיפולים רפואיים מגוונים, ובמקרים מסוימים גם התערבות כירורגית. בעת זיהויה של בעיה זו מומלץ למהר ולהתייעץ ברופאים מטפלים ומומחים בתחום. שיטות הטיפול השונות והמענה המהיר הניתן, יכולים יחדיו להעלים לעיתים באופן מוחלט את התופעה ולהקל באופן משמעותי על ההתנהלות היומיומית. למרות היותה נפוצה פחות, תופעת בריחת שתן גברים ניתנת לטיפול באמצעים רבים, המוכיחים את יעילותם שוב ושוב.
למידע נוסף ופתרונות: חיתולים למבוגרים